Převzatý článek, zdroj: Neo Šaman | Autor: Jarek
Tantra je často chápána jako něco tajemného, co je spojeno s pokoutnými (někdy až chlípnými) sexuálními praktikami. Jelikož mám s tantrou praktické zkušenosti a chtěl jsem poznat úroveň tantrických škol u nás, vydal jsem se na tantrický festival, o kterém jsem se „náhodou“ dozvěděl. Festival se konal tento víkend v Rozdrojovicích v krásném místě nad brněnskou přehradou. Pokud nemáte potuchy o tom, co to tantra je, berte tuto reportáž zároveň jako stručný (a rozhodně můj subjektivní) vhled do tantry, ale zároveň mi nevěřte ani slovo a běžte a vše si zkuste, protože se pokouším popsat nepopsatelné, duchovní věci se prostě musí zažít.
Co je tantra?
Začněme nejdřív tím, co je podle mých prožitků a zkušenosti tantra. Stručně by se dalo říct, že je to energie, a to energie elektromagnetická. Jejím působením vnímáme aktivaci čaker a rozšířené vědomí, říkám tomu „aktivující se antény“ Ale tantra není jen energie, tantra je život, živá a měnící se cesta, je to radost, štěstí, vnímání sebe a svého těla, vnímání doteků, vnímání přírody, rostlin, zvířat, ale také druhých lidí. Tantra je také o vnímání sexuality jako něčeho přirozeného. Tantra je uměním lásky a to nejen v omezeném slova smyslu lásky k druhému v partnerském vztahu, jak bývá tantra často interpetována, ale především lásky k sobě sama a také lásky ke všem bližním. Tantra je tedy duchovní cesta a práce s životní a sexuální energií, kterou můžete zažít a ovládnout pomocí meditací, masáže, dalších technik, skupinových či párových cvičení. Víc informací můžete nalézt na www.jogin.cz a pokud vám nedělá problém angličtina, pak vyčerpávající popis z různých úhlů pohledu naleznete na www.kundalini-tantra.com.
Ale teď už k samotnému festivalu. Jel jsem na akci bez očekávání a byl jsem velmi mile překvapen a hlavně duševně potěšen a jak už to tak bývá, veškeré moje „plány“ dopadly úplně jinak Prostě jsem se nechal nést a byl jsem tam, kde jsem být měl. Původně jsem chtěl jet až na sobotní odpoledne, ale nakonec jsem vyrazil hned od rána a na místě hned pochopil proč. Prostě jsem měl být hlavně na dvou akcích, na které bych jinak nešel, respektive bych o nich nevěděl. Po úvodním rituálu, který byl věnován úspěšnému festivalu a také představení přednášejících, jsem zůstal na seminář Kalyani Pavly Maškové, jelikož její krátká představovací věta mně silně oslovila. Už ani nevím, co řekla a ani to není důležité, prostě to rezonovalo u srdce. Nerad bych hodnotil a srovnával, ale Kalyani prostě vybočovala z řady přednášejících v pozitivním slova smyslu, byla to jiná třída.
Téma semináře Kalyani bylo „Tantra – vášeň – život“ a dle programu měl být o naší dennodenní cestě v západním světě, o srdci a probouzení. Asi to tak i bylo, nevím, jelikož jsem nějak nemohl poslouchat ušima konkrétní slova, poslouchal jsem srdcem to, co bylo řečeno jinak než slovy. V sále byla při semináři velmi silná, ale příjemná energie, která k otevření srdce a vypnutí mozku sama nutila. Snažil jsem se ale místy udělat nějaké poznámky, abych mohl sdílet s ostatními. Pokusím se tedy pár z nich zmínit a doufám, že půjdou taky spíše od srdce a ze zdroje, než z mého mozku:
- Kalyani zmínila, že utrpení západu (náš současný stav) je důsledkem tabuizování sexuality a pravdy o bolesti. Díky tomu neumíme přijímat bolest jako jednu z přirozených stránek života, stejně jako naše těla, doteky, kontakt s druhými a naši sexualitu. Proto nám činí problém odcházet z tohoto života, ale také opět do něho přicházet.
- Moc se mi líbilo, že místo „udělala jsem“, „potkala jsem“ Kalyani zmiňovala „bylo mnou vykonáno“, „byla jsem potkána“ apod.
- Skrze Kalyani bylo také mluveno o naší proměně, o tom, že nejdříve docela bolí. Většina lidí v sále se přihlásila (mě nevyjímaje), když se ptala, koho probouzení a počátek transformace hodně bolel nebo ještě bolí… Tato bolest na začátku je ale důležitá proto, aby poté mohla přijít zasloužená odměna. Naše cesta je totiž o přijetí bolesti, ne o utrpení jako o cestě (jak tvrdí křesťané). Toto bylo řečeno, aby energie mohla působit a aby to lidé cítili spíše než poslouchali, což mně připomnělo větu, kterou nám často říkal šaman Bill: „Where the intention goes, energy flows!“
- Tantra tedy neguje křesťanské „k Bohu je třeba se protrpět“, tantra je pravým opakem tohoto postoje, je naopak o radosti a o sloupávání vrstev démonizované bolesti a sexuality.
- Kalyani ale hlavně mluvila o naší cestě životem, že se skládá z opakovaného růstu, kterým musíme projít 7x, abychom pochopili celou pravdu, přitom nakreslila následující obrázek:
- Obrázek popisuje naši cestu životem, teda spíše více životy, kdy po zvládnutí určité etapy a jejich zkoušek přecházíme na vyšší stupeň, kde se musíme nejdříve usadit, zvyknout si, než zase můžeme pokračovat dále. Těchto stupňů je prý 7 a po zvládnutí nejvyššího z nich už můžeme svobodně cestovat přes všechny tyto stupně nahoru a dolů. Každý z těchto stupňů nám umožňuje jiný pohled na život, tak jako to můžeme zažít na divadle v takovém amfiteátru fyzickém. Tento princip a přirovnání dává smysl, jelikož například největší mistři, kteří již dosáhly nejvyšší úrovně, se mohou inkarnovat opět na Zem do fyzických těl (nižší úrovně). My však většinou nezvládáme nově nabytou energii a dovednosti a opět spadneme na nižší úroveň a takto v životě oscilujeme pořád dokola nahoru a dolů.
- Kalyani ještě zmínila, že tento rok 2012 je nám hodně nápomocen v transformaci (čemuž napomáhá také zvýšená aktivita slunce, změna vibrace Země, posun magnetického pole a další fyzicky sledovatelné úkazy). Jeden náš krůček vpřed na duchovní cestě je opětován celou kupou darů, vstřícností a synchronicit. Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, kdy předchozí roky byly jako pěší pouť nebo jízda vlakem či autem, ale letošek je jako let tryskovým letadlem
- Poslední věcí, kterou jsem si zapsal a chtěl bych sdílet je poselství pro nás všechny a prosba o pomoc, modlitbu či jak tomu chcete říkat. Kalyani zmínila že na Moravě cítí velkou energii viny, což je patrně způsobeno tradiční křesťanskou cestou nás místních a našich předků (křesťanství je cesta utrpení a viny), v tomto kontextu pak zmínila knihu „Žítkovské bohyně“ autorky Tučkové popisující nedávnou historii žen léčitelek žijících na Moravě a jejich potírání. Tato kniha energii viny na Moravě pomáhá uvolňovat a rozpouštět. My máme pomoci svou žádostí, modlitbou o transformaci této obrovské uvolněné energie. Pokud vás tato žádost oslovila (nebo jste z Moravy ), pak podpořte tuto transformaci svým záměrem, modlitbou.
Možná to tak nevypadá, ale toto je opravdu jen stručný výcuc z toho, co zaznělo slovy i mimoslovně a co jsem si chtěl a stihl zaznamenat, zbytek času jsem jen tak seděl a nasával všemi kanály. Snad se mně podařilo předat aspoň trošku moudrosti a energie, která byla v místnosti a přítomnosti Kalyani přítomna.
I když umím sedět v tichu a taky to rád praktikuji (hlavně v přírodě), tak jsem člověk dynamický a hravý a proto Vám v druhém díle přiblížím dynamickou stránku tantry z workshopů muzikoterapie, improvizačního tantrického tance a také z úžasného vystoupení tanečnice Enola Kalas.
Co je to tantra? Aneb reportáž z Tantra Festivalu 2. díl
V minulém díle jsem napsal stručně o tom, co si můžete představit pod pojmem tantra a jak ji vnímám já ze své (určitě omezené) zkušenosti a také o mých zážitcích ze sobotní ranní části festivalu. Musím opět zopakovat, že festival byl pro mě velmi příjemným překvapením, rozšířením zkušenosti, ale také vnímání a vědomí. Samozřejmě že na takovém festivalu se v publiku najdou i lidé, kteří nepřišli za účelem hledání duše (za čím přesně přišli nevím, neptal jsem se), ale já si je nepřitahoval, jen si jich tam všiml díky jejich reakcím na první přednášce. Lektoři seminářů a přednášek, které jsem si já vybral byli úžasní, jak už jsem zmínil například Kalyani v prvním díle.
V tomto pokračování bych Vám rád přiblížil dynamickou stránku tantry, která je pro mě energického, hravého, ale zároveň citlivého a vnímavého člověka více přirozená. Z možného programu jsem se buď záměrně nebo „náhodou“ účastnil workshopů muzikoterapie, improvizačního tantrického tance a také z úžasného vystoupení tanečnice Enola Kalas.
Muzikoterapeutický workshop
První workshop, který jsem tak nějak intuitivně navštívil byl muzikoterapeutický workshop nazvaný „Kouzlo zvuku aneb být na jedné vlně”, který vedl František Horváth a Kateřina Beránková. Po úvodních slovech o rezonanci a vlnění jsme začali s praktickými cvičeními. Jen zmíním, že František hovořil také o disharmonii (zvuk brzdícího vlaku, nehty na tabuli, apod.), která se projevuje v naší náladě a emocích, což je způsobeno právě rezonancí (klasická fyzika). Muzikoterapie pak umožňuje opět se pomocí hudebních nástrojů vyladit a pracovat s těmito náladami a emocemi.
František také velmi otevřeně zdůraznil velmi důležitou věc a to, že muzikoterapie je pomoc pouze dočasná, že sice pomáhá vyladit tělo a odstranit disharmonii, ale že disharmonie (ten daný problém) je vždy způsobena vzorcem chování či našimi myšlenkami. Trvalou změnu tedy můžeme provést jen a pouze uvnitř nás, musíme prostě změnit daný vzorec chování, odpovědí a řešením není muzikoterapie.
Pak už přišla cvičení, kdy jsme aktivovali čakry pomocí různých hudebních nástrojů. Jaké čakry jsme aktivovali záleželo podle ladění nástroje. Jak možná víte, kořenové čakře odpovídá střední C (tuším, že na frekvenci 256 Hz), sakrální čakře tón D, čakře solar-plexu tón E a tak dále. Proto jsme například kytarou experimentovali s E strunou na odhalené čakře solar-plexu) ale nejvíce nás všechny dostalo digeridoo v oblasti kořenové a sakrální čakry, jelikož bylo laděné do C. Jeden z kolegů Katky a Františka na nás ležící foukal v oblasti kořenové až srdeční čakry. Někteří z nás měli náběh na orgasmus, jiní se nedokázali přestat smát, dalším se rozšířilo vědomí, ale nikoho, kdo se zapojil nebo jen díval toto cvičení nenechalo nezapojeného. Třetí skupina absolvovala cvičení s tibetskou mísou a co jsem měl možnost zahlédnout, bylo to dost podobné tomu, co intuitivně dělám doma. Na nás už časově nevyšlo.
Další cvičení bylo opět skupinové, tentokrát muži a ženy zvlášť, abychom mohli cítit odlišné energie. Sedli jsme si do dvou řad: muži a ženy proti sobě a zavřeli oči. Muži zpívali „uuuuu…“ v D tónině a posílali ženám sedícím naproti do oblasti první a druhé čakry. Ženy pak zpívali „iiiiiii…“ dost vysoko v tónině A a posílali nám je do oblasti 3. oka. Cílem bylo zároveň vnímat to, že vysílám, ale i přijímám. Pro mě bylo toto cvičení hodně silné. Cítil jsem vibrace našeho mužského zpěvu v 1. a 2. čakře a zároveň jasně cítil pálení a proud energie přicházející od žen do třetího oka.
Cestou na oběd jsem potkal kamaráda spolužáka z VŠ s jeho přítelkyní a tak jsme dali oběd společně (mimochodem výborné vegetariánské rizoto). Z oběda pro mě vyplynulo pozvání do Plzně, abychom popovídali o tom, co jsme zažili s šamany v Guatemale a jaké že je poselství májských stařešinů a jak to vlastně je s tím rokem 2012. Doufám že všichni víte, že jde pouze o řeč symbolů a mluví se o našem vědomí a myšlení… I když, pokud nic nezměníme a budeme naši planetu pořád takto plundrovat, tak brzký konec světa opravdu může přijít. Patrik ostatně poskytnul několik jednoduchých rad, jak můžeme každý pomoci, aniž by nás to něco stálo. Jsou to takové malé Kaizen krůčky, které mají velký dopad aniž bysme si to uvědomovali.
Tantra Improvisation Dance
Při obědě jsem se opět „náhodou“ od víly Angelíny s krásnou energií dozvěděl, že bude v čajovně improvizační workshop tantra tance, takže volba následujícího programu byla jasná. Variantou byla přednáška o tantra masážích, na kterou jsem původně chtěl jít, ale jak jsem se pak dozvěděl, bylo to opravdu spíše pro začátečníky. Takže bych řekl, že mně jako intuitivně částečně praktikujícímu (prostě to někdy při masáži samo přijde, jak přesně by se ale tantra masáž měla dělat nevím) dal workshop více než tato přednáška o tantra masáži. Workshop vedla trojka Cinko, Rybníčková a právě víla Angelína Mádrová a sešlo se nás asi kolem 10ti krásných duší, které tam měly být. Celé cvičení nebudu popisovat, jelikož si je ani nepamatuji, a navíc šlo hlavně o prožitek, který byl opravdu silný. Improvizace byla na téma kapička vody. Nejdřív jsme se očistili a padali, pak dopadli na sklo, cestovali po něm a nakonec se spojovali s ostatníma kapičkama, dotýkali jsme se sebe a ostatních kapiček vším (lokty, rameny, hlavou, koleny, stehny, nárty, …), jen ne dlaněmi. Vše probíhalo se zavřenýma očima a se zaměřením na nás jako kapičky vody.
Tuto improvizaci bych určitě doporučil párům, aby rozšířily svoje vnímání a poznání jeden druhého. Zkuste intuitivně následovat můj hrubý popis nebo si cvičení ověřte s nějakým tantrickým učitelem či v nějaké knize. Improvizace trvala asi něco přes hodinu tuším a ještě, že jsme poté museli znovu rozestavit provizorní čajovnu, protože jsme se tak aspoň uzemnili, oblékli svá fyzická těla a zúžili své velerozšířené vědomí, jinak bychom asi uletěli.
Důležité je zmínit, že v této improvizaci vůbec nejde o to, jak vypadáte a jestli a jak se váš „tanec“ někomu líbí… Smyslem je jen cítění sebe, druhých lidí a okolí…
A jelikož je tento blog už opět docela dlouhý, tak jej nepředpokládaně rozdělím ještě na dvě části. V poslední části se s vámi podělím o zážitek z tanečního vystoupení tanečnice Enola Kalas a sdělím něco z astrogramu ČR, který připravila Rodica Purniche. Abych vás nalákal na čtení a obrázky v posledním dílu, tak přidávám fotku Enola Kalas.
Co je to tantra? Aneb reportáž z Tantra Festivalu 3. díl
V minulém díle jsme se ponořili do dynamické stránky tantry a konkrétních ukázek, abyste si mohli udělat obrázek o tom, jak taková tantrická cvičení a techniky mohou vypadat. Doufám, že ti, co moc o tantře neví, z krátké ochutnávky pochopili, že tantra není jiný druh milování. Tantra je opravdu životní cesta, způsob myšlení, meditace, cvičení, respekt a vnímání druhých atd. V tomto závěrečném článku se opět z role cvičícího přesuneme do role pozorovatele a necháme se uchvátit výrazem a pohyby profesionální tanečnice a proletíme astrogram České republiky.
Astrogram ČR
Na festivalu byla přítomna také Rodica Purnice, která připravila astrogram České republiky. Název jejího bloku byl „Jedinečné projevy erotické energie v Česku“ a nehovořila jen o sexuální energii Čechů. Pro mě zajímavá byla úvodní část, kdy Rodica hovořila o propojení astrogramů a potřeby znalosti mytologie, hlavně dané oblasti, pro kterou chceme astrogram vytvořit. V případě Brna a okolí (festival byl v Rozdrojovicích, kousek od brněnské přehrady) se jedná o krokodýla. Krokodýli, draci a hadi představují v mytologii vůbec docela opakovaný vzor ve všech možných kulturách a tradicích. Poražení draka pak ve všech světových tradicích představuje úspěšný boj člověka s jeho stíny. V případě draků se jedná hlavně o následující stíny:
- připoutání
- hněv a agresi
- aroganci
- moc
Pokud vás toto téma zajímá více, pak doporučím dílo C.G. Junga a hlavně jeho Červenou knihu vydanou nakladatelstvím Portál nebo některé díly jeho Výboru z díla zabývající se alchymií, symboly a archetypy stínu. Dále Rodica pokračovala ve výkladu kontextu, který je pro astrogram určující. Hovořila o Praze, která je v zahraničí známá převážně jako Zlatá Praha, což je odkaz na její alchymistickou historii. A jak jistě víte, alchymistické přeměňování nízkých kovů na zlato je jen parafrází na transformaci lidských vlastností/emocí směrem k vyššímu Já.
V rámci vlastního výkladu, kterému jsem nerozuměl všechny jeho detaily, protože astrogramy a astrologie vůbec není můj obor zmínila Rodica následující:
- Sublimace, transformace českého národa je teď ohromná, máme velkou možnost pracovat se sexuální energií. Prý díky tomu, že je Merkur v 9. Dómu. Jedná se o úplně stejné poselství, jako zmínila Kalyani (viz první díl).
- Díky harmonickému vztahu mezi Venuší a Marsem se tantrické páry mohou stát blahodárnými pro celou ČR a budou mít mimořádný duchovní úspěch. Navíc takové páry budou/mohou plodit mimořádné umělce.
Dále Rodica zmínila, že my Češi jsme podle astrogramu:
- velmi štědří
- máme respekt k našim tradicím
- ale zároveň jsme novátorští (a navždy mladí)
Minimálně naše schopnost obcházet směrnice či zákony a vynalézat kdejaké vychytralé řešení toto potvrzuje . Rodica zmiňovala ještě nějaká další fakta a závěrem bylo, že jako Češi můžeme opět být jakýmsi koordinačním centrem Evropy a alchymistickou velmocí jako za časů Rudolfa II.
Tanečnice Enola
Vystoupení Enoly bylo nádherným zážitkem a dalším zpestřením festivalu. Proběhlo v útulném prostoru provizorní čajovny a prostředí samo také přispělo k efektivitě a atmosféře vystoupení. Místo bylo obskládáno nedočkavci obou pohlaví a zvlášť tanec s šavlí byl pro ty sedící nejblíže velmi silným zážitkem. Nebudu se moc rozepisovat a spíš nabídnu pár fotek a video, které hovoří za vše. Jen zmíním, že jsme viděli tanec s ohněm, egyptský pop, rytmy bubnů, tanec Kálí s šavlí (její výraz byl opravdu vražedný, až běhal mráz po zádech) a nakonec andělský tanec s křídly. Tanec s křídly byla kapitola sama pro sebe, cítil jsem se jako na jiné planetě a místnost prostoupila úžasně jemná „andělská“ energie. Mrkněte na ukázkové video Enoly, ať víte, o co jste přišli.
Výborným nápadem organizátorů byla večerní trance party (moje první v životě), na které jsme se mohli vrátit do těla, uzemnit se a já byl pak konečně schopný řídit auto.
Doufám, že vám tento krátký mini-seriál pomohl s pochopením a rozšířením toho, co je to tantra a jak úžasná tantrická cesta může být. Snad jsem vás i dostatečně namotivoval zkusit aspoň nějaká tantrická cvičení. Ty cvičení a meditace, se kterýma mám zkušenost já, jsou všechny zábavné a úžasné. Jen je třeba si pak zvykat na to, jak úžasný je každý den, což je ze začátku trochu šok.